BİLGİLER

ErişilebilirAREL’e kayıtlı sayılmak ve düzenleme taleplerinde bulunmaya uygun görülmek için, aşağıdaki adımların hepsinin tamamlanması gereklidir:

1-ErişilebilirAREL’in online başvuru formunu tamamlayın

2-Engel durumunuzu belirten belgeleri ErişilebilirAREL’e gönderin

3-Kayıt randevusu almak ve bir düzenleme sözleşmesi imzalamak için ErişilebilirAREL personeli ile görüşün.

* Not: Mevcut bir durumu olan öğrencinin kayıt randevuları genellikle her çeyrek için 6. haftadan sonrasına bırakılmaz.

Bir öğrencinin, dezavantajlı durumunun Üniversite tarafından kabul edilmesi ve buradaki haklara sahip olabilmesi için ErişilebilirAREL’e kayıt yaptırması şarttır.

Hayır, ErişilebilirAREL’e kayıt yaptırmak zorunda değilsiniz. Düzenleme işlemlerinizi kendi başınıza da planlayabilirsiniz. Ancak kayıt yaptırmanız tavsiye edilir. ErişilebilirAREL öğrenciler için yetkili temsilcilik görevi görür ve uygun düzenleme ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur. Ofis, Üniversitedeki eğitim hayatınız boyunca size yardımcı olabilecek çok çeşitli hizmetler sunmaktadır.

 

Kayıtlı dezavantajlı öğrencilere hizmet düzenleme aşamasında yardımcı olmak ve düzenlemelerle ilgili sorunları olduğunda temsilci görevi üstlenmek üzere bir Hizmet Koordinatörü atanır.

 

Dezavantajlı öğrenciler, gelecek dönemin düzenlemelerin yapıldığından emin olmak için kayıt adımlarını tamamlamalıdırlar.

 

Üniversite Politikası uyarınca, herhangi bir akademik düzenleme için iki hafta öncesinden bilgilendirme yapılması gerektiğini lütfen unutmayın.

İstanbul Arel Üniversitesi’nde, düzenleme gerektiren bir engeliniz veya başka bir sağlık durumunuz olduğuna dair uygun birimi (ErişilebilirAREL) bilgilendirmek, tüm gerekli belgeleri temin etmek ve ihtiyaç halinde düzenleme ve hizmet talep etmek siz öğrencilerin sorumluluğundadır. Engeli veya başka bir sağlık durumu olan ancakErişilebilirAREL’e kayıtlı olmayan bir öğrenci, hizmet veya düzenleme hakkına sahip değildir.

 

Lise yıllarında dezavantajlı durumla ilgili hizmet veya destek alan bazı öğrenciler, lise sonrası eğitim derslerini herhangi bir düzenleme veya hizmet olmaksızın denemeye karar verebilirler. Bu durum tarafımızca anlaşılır olduğu gibi, bu kararın öğrencinin en doğal hakkı olduğu bilincini de taşımaktayız.

 

Böyle bir karar almanız halinde de ErişilebilirAREL’e gelerek belgelerinizi teslim etmeniz, ilerde yaşayabileceğiniz problemlere baştan bir çözüm getirebilir. Bu sayede, daha sonra bir veya daha fazla dersiniz için düzenleme gerektiğini düşündüğünüzde size etkili bir şekilde hizmet verebiliriz.

 

Ofis bilgilerin gizliliğini korur, bu da ofis dosyalarındaki kayıtların yalnızca merkezimizde veya ofisin dahili veri tabanında barındırıldığı ve akademik dosyanızın bir parçası olmadığı anlamına gelir. Eşit öğrenim hakkının sağlanması için başlatılacak süreç, öğrencinin sorumluluğundadır. Bu nedenle ErişilebilirAREL, öğrenciden herhangi bir talep almadan sizin adınıza işlem başlatmayacaktır. Ayrıca, düzenleme talebinde bulunmasanız dahi, öğrenme çıktılarımızda belirtildiği şekilde gerekli rehberlik ve destek alabilirsiniz.